Jak ogrzać namiot imprezowy?

2021-12-27
Jak ogrzać namiot imprezowy?

Jesienne przyjęcia organizowane w plenerze mogą stracić swój urok, gdy jego uczestnicy – zamiast beztrosko zażywać doskonałej zabawy – trzęsą się z zimna. Takie czynności, jak taniec, czy jedzenie smakowitych potraw, nie należą do najwygodniejszych, jeśli mamy na sobie puchową kurtkę… Czy to oznacza, że panujące na zewnątrz niskie temperatury mogą skutecznie pokrzyżować nam szyki i zmusić do odwołania całej imprezy? Absolutnie nie! Wystarczy zastosować się do porad przedstawionych w niniejszym artykule, aby uzyskać niemalże gwarancję udanego przyjęcia.

Spis treści

Namioty imprezowe – nie tylko w sezonie!


Decydując się na urządzenie przyjęcia plenerowego jesienną porą, należy podjąć kilka właściwych decyzji odpowiednio wcześniej – jeszcze zanim dokonamy zakupu namiotu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na tym etapie możemy zdecydować o tym, jakie parametry będzie posiadał wybrany przez nas obiekt.

Jeżeli zatem zależy nam na tym, aby móc urządzać w nim przyjęcia nie tylko letnią, ale także jesienną porą, warto zdecydować się na model całoroczny. Po czym można go poznać i jak wybrać właściwie? Na co zwrócić uwagę?

Namioty imprezowe Das Company to obiekty, które – w zależności od doboru poszczególnych elementów i ich parametrów – możemy stosować jedynie w cieplejszym sezonie, bądź przez cały rok, niezależnie od temperatury i innych czynników atmosferycznych.

Istnieje kilka bardzo istotnych cech, jakie powinno posiadać poszycie. Pamiętanie o nich przy zakupie to równie ważna czynność, co zapewnienie odpowiedniego ogrzewania. Namiot imprezowy dostosowany do użytku jesienią musi posiadać plandekę, która:

 • jest wykonana z PVC (polichlorku winylu),
 • została uszyta z materiału o wysokiej gramaturze,
 • posiada stosowne zabezpieczenia przed pożarem (EN13501),
 • ma właściwości termoizolacyjne,
 • nie spowoduje we wnętrzu tzw. efektu sauny – nadmiernej wilgoci w powietrzu, która skrapla się na ścianach bocznych,
 • chroni wnętrze namiotu przed wilgocią z zewnątrz – np. za pomocą fartucha retencyjnego, który odprowadza nadmiar wody,
 • jest dodatkowo uszczelniona, co zapobiega wytracaniu ciepła.

W czasie wyjątkowo zimnych wieczorów, nawet najlepsze właściwości poszycia mogą okazać się jednak niewystarczające, dlatego warto zdecydować się na ogrzewanie. Aby jednak móc zastosować wybraną metodę, należy upewnić się, że nasz namiot posiada plandekę z symbolem FR lub SFR w nazwie. Skróty te oznaczają, że jest ona ognioodporna, zatem została przystosowana do tego, by we wnętrzu namiotu korzystać z urządzeń emitujących ciepło.

Metody ogrzewania wnętrza namiotów przedstawimy w kolejnym akapicie.

Jak ogrzać namiot imprezowy?


Istnieje wiele urządzeń umożliwiających efektywne ogrzanie wnętrza, jednak tylko niektóre z nich nadają się do użytkowania ich w namiocie. Wybraliśmy kilka popularnych i najchętniej stosowanych metod. Każda z nich sprawdza się świetnie, jednak różnią się między sobą ceną oraz poziomem wydajności.

 • Promienniki ciepła

Jak ogrzać namiot imprezowy szybko i efektywnie? Wystarczy wykorzystać system ogrzewania, który wykorzystuje tzw. promienniki ciepła. Urządzenia te emitują fale podczerwieni i w ten sposób podwyższają temperaturę powietrza. Metoda ta jest najbezpieczniejsza dla organizmu człowieka.

 • Nagrzewnice olejowe

Są to urządzenia grzewcze, które zasila się paliwem. Stosuje się je najczęściej do ogrzewania obiektów zajmujących większą przestrzeń. 

 • Nagrzewnice gazowe

Inny wariant urządzenia służącego do ogrzewania namiotów. Są one wydajne oraz stosunkowo tanie w eksploatacji ze względu na niższą cenę gazowego paliwa, jednak przy nieostrożnym użytkowaniu mogą okazać się niebezpieczne z powodu możliwości emisji produktów ubocznych spalania (CO).

 • Nagrzewnice elektryczne 

Bezpieczniejszy model nagrzewnicy, jednak znacznie mniej wydajny – sprawdzi się do ogrzewania wnętrza niedużego namiotu.

Wiemy już, jak ogrzać namiot imprezowy. Ponieważ niektóre z dostępnych urządzeń mogą emitować szkodliwe substancje, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Namioty Das Company posiadają poszycie wzbogacone o system Air Control uwzględniający optymalne rozmieszczenie niewielkich otworów wentylujących. Dzięki nim, możliwe jest zachowanie wystarczającej cyrkulacji powietrza bez konieczności otwierania wejścia w celu przewietrzenia wnętrza – i przy okazji jego wyziębienia. 

Czy urządzenie do ogrzewania namiotu imprezowego może być również estetyczne? Oczywiście. Na rynku dostępnych jest dziś wiele modeli, które bezpiecznie zastosujemy w naszym namiocie, zapewniając naszym gościom nie tylko komfortową temperaturę, ale także pozytywne odczucia wizualne. Nowoczesne promienniki występują w wielu rozmiarach oraz kształtach – niektóre z nich przypominają nawet lampiony. Odpowiedni model możesz z łatwością wkomponować w wystrój przyjęcia.

Nie tylko ogrzewanie – namiot imprezowy z podłogą


Zapewnienie ciepła we wnętrzu namiotu jest ważną kwestią, ale równie istotne jest zadbanie o odpowiednią izolację. Dobór odpowiedniego poszycia już omówiliśmy – jednak nie jest to jedyny sposób na zaizolowanie wnętrza przed wytracaniem ciepła. Kolejnym punktem, o jakim warto pamiętać, jest bowiem podłoga.

Przemarznięty grunt, na którym rozłożymy namiot, przyczyni się do przenikania chłodu do wnętrza obiektu, wówczas ogrzewanie może okazać się nieefektywne. Co więcej, jesienią i zimą grunt może stać się błotnisty, grząski i nieprzyjemny. Dlatego warto zdecydować się na montaż podłoża.

Namioty imprezowe z podłogą umożliwiają uczestnikom przyjęć bezpieczną i komfortową zabawę. Dzięki tak przygotowanym warunkom przyjęcia jest ciepło i wygodnie w każdej sytuacji – wyrównane podłoże umożliwia swobodny taniec, a także zwiększa stabilność stołów oraz krzeseł lub ław.

Namioty dostępne w Das Company, niezależnie od wybranego modelu, można swobodnie łączyć z dowolnym rodzajem dodatkowego podłoża. Aby uzyskać najlepsze efekty, zarówno pod względem stabilności i solidności, jak również odpowiedniej termoizolacji, warto zdecydować się na podłogę wykonaną z naturalnych materiałów – np. z drewna. Należy jednak pamiętać o tym, aby panele zostały przedtem zaimpregnowane, co zwiększy ich odporność na wilgoć oraz mróz.

Autor: Marta Żbik

Poradnik DasCompany

Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam. Więcej informacji o tym, jak używamy plików cookie

Ok