Jak prawidłowo składować materiały budowlane?

2022-04-29
Jak prawidłowo składować materiały budowlane?

Plac budowy to miejsce wyjątkowe, a przy tym bardzo specyficzne. Choć budynek dopiero się tworzy, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki, by nasz wymarzony dom (lub inny powstający obiekt) został wykończony w założonym terminie, bez niepotrzebnych komplikacji. Jednym z zadań, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć, jest ochrona materiałów budowlanych zarówno przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, jak też przed potencjalną kradzieżą. Jak to zrobić?

Spis treści

Magazynowanie materiałów budowlanych… w namiocie


Ochrona półproduktów, z których powstanie budynek, to jedno z trudniejszych zadań w trakcie trwających prac budowlanych. Dlaczego?

Jak wiadomo, żadnego budynku nie jesteśmy w stanie postawić w tak krótkim czasie, jak namiotu Das Company. Dlatego musimy być przygotowani na to, że cenne materiały budowlane pozostaną na odsłoniętym placu przez kilkadziesiąt dni. W tym czasie może wydarzyć się wszystko. Niezależnie od pory roku, w jakiej przeprowadzamy prace, musimy liczyć się z tym, że pogoda może być kapryśna. W Polsce zdarzają się nawet opady śniegu wiosną! Czasami wystarczy kilka deszczowych dni. Nadmiar wilgoci może zniszczyć nasze surowce. Do tego, pozostawione na widoku materiały mogą stanowić nie lada pokusę dla potencjalnego złodzieja, który chętnie wejdzie w ich posiadanie, by naszym kosztem się wzbogacić.

Na szczęście istnieją sposoby na szybkie i wygodne zabezpieczenie surowców przed takimi zdarzeniami. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest składowanie materiałów budowlanych w namiocie, który możemy łatwo i szybko ustawić w wybranym miejscu – zaś później, w miarę postępowania prac, będziemy mogli dowolnie zmieniać jego lokalizację, jeśli poprzednia zacznie przeszkadzać pracownikom firmy budowlanej. Mobilność to jednak niejedyna zaleta namiotów magazynowych.

Namioty magazynowe pozwolą nam również na ergonomiczne zorganizowanie placu budowy w taki sposób, aby korzystanie z materiałów było wygodne i bezpieczne. Wnętrze namiotu możemy z łatwością podzielić na strefy, w których przechowywać będziemy poszczególne grupy materiałów – sypkie, płynne, stałe. Możemy również pogrupować je w taki sposób, aby dopasować ich kolejność do etapów budowy – materiały potrzebne w początkowych etapach ustawiamy bliżej wejścia, zaś pod ścianą te, które wykorzystywane będą na końcu.

Namiot do magazynowania materiałów na budowie – dlaczego warto?


Jak już wspomnieliśmy, bardzo ciekawym rozwiązaniem, którego wdrożenie zdecydowanie warto rozważyć, jest zastosowanie namiotu na placu budowy – lub bezpośrednio przy nim. Jaki rodzaj obiektu w tym celu wybrać? 

Namioty magazynowe Das Company wykonane są z wytrzymałych materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w roli magazynów przemysłowych. Niezależnie od tego, jaki rodzaj budynku jest przez nas stawiany, namiot pomieści w sobie nawet duże ilości materiałów budowlanych, zabezpieczając je skutecznie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz potencjalną kradzieżą.

Większość surowców należy przechowywać w miejscu suchym o dobrej wymianie powietrza. Namioty Das Company zapewniają znakomite warunki dzięki licznym rozwiązaniom – takim jak np. system wywietrzników Air Control zapewniające optymalną cyrkulację powietrza i zapobiegające zbieraniu się wilgoci wewnątrz namiotu.

W namiocie możemy przechowywać wiele rozmaitych materiałów budowlanych, m.in.:

  • cegły, pustaki,
  • beton, cement, gips, zaprawy,
  • piasek, żwir,
  • farby płynne i suche,
  • deski, sklejki, płyty, listwy,
  • dachówki,
  • panele, płyty i płytki,
  • elementy hydrauliki,
  • wełny mineralne, pianki, uszczelki,
  • elementy stolarki otworowej (okna, drzwi, rolety zewnętrzne).

Składowanie materiałów na budowie powinno odbywać się w taki sposób, aby było to maksymalnie bezpieczne. Warto pamiętać o tym, że niektóre z surowców mogą się wysypywać lub wylewać. Wszystkie materiały budowlane należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach. Magazynując je, postępujmy według informacji załączonych przez producenta, przepisów BHP oraz Ppoż.  

Pamiętajmy o tym, że niektóre substancje mogą być toksyczne (np. farby, czy też rozpuszczalniki), dlatego przechowujmy je bardzo ostrożnie, w szczelnie zamkniętych puszkach, które zostaną otwarte dopiero na moment przed użyciem. Przestrzegajmy również aktualności dat przydatności do użycia zamieszczonych na poszczególnych opakowaniach.

Jak przechowywać elementy stolarki otworowej? Do momentu montażu, przechowujemy je wewnątrz namiotu w pozycji pionowej – najlepiej pod ścianą, aby uniknąć przypadkowego zahaczenia i stłuczenia szyby np. w trakcie przenoszenia wiaderka z farbą. Do bezpiecznego i stabilnego ustawienia stolarki otworowej wykorzystajmy metalowe stojaki transportowe. 

Namiot do składowania materiałów budowlanych – i nie tylko!


Ponieważ namioty Das Company cechuje duża elastyczność zastosowań, po zakończeniu budowy będziemy mogli go wielokrotnie wykorzystywać w innej roli – nie musimy się zatem obawiać, że kupujemy obiekt jednorazowy, który już nigdy więcej nam się nie przyda. Po zdemontowaniu z placu budowy, możemy umieścić go na posesji przy wykończonym już domu, gdzie np. może nam służyć jako garaż samochodowy, czy drewutnię.

Jeśli zakupiliśmy namiot do przechowywania materiałów budowlanych w czasie np. rozbudowy siedziby naszego przedsiębiorstwa, po zakończeniu budowy będziemy mogli używać namiotu jako magazynu – a jeśli posiada ognioodporną plandekę (FR lub SFR) – również np. dodatkową linię produkcyjną lub warsztat.

Z tego powodu warto jeszcze przed zakupem namiotu magazynowego pomyśleć o tym, jak możemy wykorzystać obiekt już po tym, jak tylko wypełni swoją pierwotną misję i zadbać o odpowiednie parametry techniczne, które będą pożądane również w nowej roli.

Autor: Marta Żbik

Poradnik DasCompany

Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam. Więcej informacji o tym, jak używamy plików cookie

Ok